Jest to doskonała okazja dla właścicieli nowo wybudowanych domów, którzy chcieliby zainstalować pompę ciepła. Do tej pory dofinansowania były udzielane jedynie na wymianę starego źródła ciepła na pompę. Co w rzeczywistości oznaczało, że nie możliwe było uzyskanie dotacji na zakup pompy ciepła jako pierwszego, już efektywnego, źródła ciepła.
Program Moje Ciepło wesprze rozwój energetyki prosumenckiej – rozporoszonej – w obszarze powietrznych i gruntowych pomp ciepła w nowych domach jednorodzinnych.
Rozwój rynku pomp ciepła przełoży się również bezpośrednio na rynek instalacji fotowoltaicznej. Obecnie mało kto wyobraża sobie zainstalowanie pompy ciepła bez instalacji PV – co wydaj się oczywistym, ekonomicznym rozwiązaniem.
Budżet Mojego Ciepła nie wydaje się mały, nawet jak na wysokie ceny pomp, bo jest to aż 600 mln zł.
Dofinansowanie można otrzymać zarówno na zakup jak i montaż nowej pompy ciepła (powietrznej lub gruntowej) wykorzystywanej tylko do celów ogrzewania (CO) lub do celów ogrzewania i do ogrzewania ciepłej wody użytkowej (CWU).
Beneficjentem programu może zostać właściciel bądź współwłaściciel domu jednorodzinnego, który złożył zawiadomienie o zakończeniu budowy budynku nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 roku.
Program przewiduje długi okres naboru wniosków w trybie ciągłym – od 29 kwietnia 2022 r. do 31 grudnia 2026 r. lub do wyczerpania dedykowanej puli środków. Co może nastąpić dość szybko ze względu na wysokie wymagania efektywności energetycznej dla nowego budownictwa, które można spełnić montując m.in. pompę ciepła.
Dużym zaskoczeniem jest różnica w wysokości dotacji zależna od posiadania, bądź nieposiadania Karty Dużej Rodziny. Dla beneficjentów posiadających kartę dofinansowanie może osiągnąć nawet do 45% kosztów kwalifikowanych, zaś dla pozostałych jest to 30%. Różnica w kwocie dotacji wiąże się również z rodzajem pompy ciepła na:
- Powietrzne pompy (do 7 tysięcy)
- a gruntowe pompy (do 21 tysięcy).
Jedynym i najważniejszym warunkiem otrzymania dotacji w ramach Mojego Ciepła jest brak źródła ciepła na paliwo stałe w domu jednorodzinnym. Niedopuszczalne są również kominki.
Nowy program Moje Ciepło zapowiada się obiecująco i daje szansę na rozwój ekologicznych rozwiązań dla domów jednorodzinnych.
Program Mój Prąd pozwolił na zwiększenie udziału instalacji fotowoltaicznych w miksie energetycznym poprzez instalacje prosumenckie, obecnie nowa edycja wspiera również magazyny energii. Jak można zaobserwować, kładziony jest ogromny nacisk na rozwój energetyki rozproszonej i niezależność energetyczną.
Do zobaczenia wkrótce!
Niech energia będzie z Wami,
Zespół EIDOS